Pelargonie są niezwykle łatwe w uprawie i pielęgnacji. Dzięki pięknym barwom i długiemu kwitnieniu – od maja aż do pierwszych październikowych przymrozków, zagościły na stałe na wielu balkonach. Kwiaty te dzielimy na rabatowe, bluszczolistne i wielkokwiatowe.

 

  Pelargonie rabatowe tzw. ogrodowe mają mięsiste, pionowe, rozgałęzione pędy o okrągłych i pokrytych meszkiem liściach zakończonych karbowaniem. Kwiaty występują w wielu barawach. Mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne. Odmiany te rosną do wysokości 50 cm. 

Pelargonie rabatowe sprawdzą się w ogrodzie zarówno na rabatach jak i w kwietnikach, a także w uprawie w doniczkach i skrzynkach balkonowych. Są bardzo odporne na chłód i wiatr.

 

Pelargonie bluszczolistne, zwane też bluszczowe lub zwisające charakteryzyją się mięsistymi i błyszczącymi liśćmi, przypominającymi bluszcz. Ich pędy osiągają do 120 cm długości.
Kwiaty pojedyncze, półpełne lub pełne spotykamy w wielu kolorach. Rośliny te nadają się do uprawy w skrzynkach balkonowych lub w podwyższonych kwietnikach, tworząc bardzo urokliwe zwisające kompozycje. Należy jednak pamiętać, że są delikatniejsze i silne wiatry mogą je uszkodzić. Te pelergonie są natomiast barszo odporne na suszę.

 

Pelargonie wielkokwiatowe lub angielskie poznać można po wzniesionych pędach, zdrewniałych u nasady oraz dużych kwiatach o średnicy 6-8 cm. Zebrane w kwiatostany, posiadają charakterystyczną plamkę u nasady płatków korony. Również ząbkowane liście w tej odmianie są wyjątkowo duże i sięgają nawet do 10 cm.

Pelargonie wielokwiatowe są bardziej wrażliwe na niekorzystne warunki pogody, dlatego uprawiamy je jako rośliny doniczkowe w mieszkaniu.

 

Pelargonie rabatowe najlepiej rosną w miejscach nasłonecznionych, a bluszczolistne w delikatnym półcieniu. Są to jednak rośliny, które bardzo szybko dostosowują się do panujących i nowych warunków, ale nie lubią ścisku. Idealna odległość pomiędzy roślinami to około 25 cm.

Pelargornie rosną praktycznie w każdej glebie o pH 6,2-7,2. Warto kupić gotowe podłoże do roślin balkonowych. Na dnie doniczek lub skrzynek dajemy warstwę drenażu z keramzytu. Można też wykorzystać pokruszone kawałki starych doniczek. Takie rozwiązanie zapewni odpływał nadmiaru wody, gdyż pelargoniom nie żałujemy wody. Woda powinna przelać się przez doniczkę. Wprawni ogrodnicy zalecają podlewanie nawet dwa razy dziennie w czasie upałów, a w innych okresach, jeśli wierzchnia warstwa podłoża lekko przyschnie.

 

Jak każda roślina, tak i pelargonie wymagają nawożenia. Warto zakupić specjalne nawozy do pelargonii i stosować się do wytycznych podanych przez producentów.

Na zimę rośliny te musimy delikatnie przechłodzić. Wstawiamy je do pomieszczeń do jasnych pomieszczeń o temperaturze około 10- 12ºC. Wyższa temperatura może spowodować wznowienie wegetacji, co zaburzy cykl kwitnienia.


Pelargonie można w bardzo łatwy sposób rozmnażać generatywnie, czyli z nasion oraz wegetatywnie poprzez sadzonki. Ukorzenienie następuje po około 2-3 tygodniach.

 

#greenpeppers #twójsklepogrodniczy #sklepogrodniczy #pelargonie #uprawa #uprawiamypelargonie #kwiatydoniczkowe #kwiatybalkonowe #nabalkon #nabalkony #pięknybalkon #nawóz #nawózdopelargonii