Zajmowanie się ogrodem to przyjemność, ale również wiele mniejszych i większych problemów, które trzeba rozwiązać, aby cieszyć się pięknym ogrodem przez cały rok.

 

Jednym z takich problemów jest wrastanie trawy w ścieżki, grządki czy w rabaty kwiatowe. Nie wygląda to estetycznie, a ogród sprawia wrażenie zaniedbanego. Poza stroną wizualną, należy pamiętać, że trawa pobiera z gleby składniki odżywcze, przeznaczone dla kwiatów i innych roślin.

Aby temu zapobiegać, stosujemy obrzeża rozdzielające poszczególne strefy w ogrodzie.

 

Na rynku dostępne są obrzeża wykonane z różnych materiałów. Najczęściej spotykane to:

  1. Obrzeża z tworzyw sztucznych - są to różnej szerokości plastikowe taśmy (9, 10, 15, 20 cm) lub profile. Taśmę wkłada się w szczelinę zrobioną szpadlem, a profile dodatkowo przytwierdza do podłoża metalowymi szpilami i lub plastikowymi kotwami.
  2. Obrzeża drewniane. To rozwiązanie zdecydowanie najtańsze. Do wykonania drewnianego obrzeża możemy wykorzystać deski, podkłady, fragmenty konarów czy pni. Drewno koniecznie należy zaimpregnować przed osadzeniem w ziemi, dzięki temu posłuży o wiele dłużej. Jeśli lubicie gotowe rozwiązania, poszukajcie rollborderów czyli drewnianych wałków lub półwałków połączonych drutem. Rollborder  również wymaga impregnacji. 
  3. Najtrwalsze są rozwiązania kamienne. Trwałość wiąże się też z ceną – to rozwiązania nieco droższe od pozostałych. Wykorzystujemy tu kamienie prefabrykowane (np. kostka granitowa czy cegła) lub kamień naturalny (kamienie polne, otoczaki). Obrzeże kamienie powinno się osadzać na podsypce cementowej. W przypadku cegieł lub kostki warto je układać równo z poziomem trawnika. Bardzo ułatwia to późniejsze koszenie i pielęgnację trawnika. 
  4. Jeszcze innym rozwiązaniem są obrzeża betonowe. Zarówno w formie tradycyjnych krawężników jak i nowoczesnych rozwiązań wzorniczych. Takie obrzeże jest nowoczesne bardzo trwałe i relatywnie proste w układaniu (w przeciwieństwie do układania otoczaków). Sprawdzi się w otoczeniu prostej, industrialnej architektury.

Praktyczne wskazówki:

W przypadku wystających obrzeży (szczególnie kamiennych) pamiętajcie o stosowaniu podkaszarek. Twarde i wystające obrzeże z łatwością może uszkodzić nóż kosiarki.

Warto zwrócić również uwagę na dokładne łączenia obrzeży. W przeciwnym razie trawa znajdzie sposób, aby przedostać się między niedopasowanymi elementami, a to wiąże się z dodatkową pracą w przyszłości.