Wiecie, że maj to idealny czas na przycięcie forsycji?

Krzew ten tniemy zaraz po kwitnieniu, które przypada wczesną wiosną. Charakterystyczne dla forsycji jest kwitnienie przed rozwojem liści. Kwitnie na zeszłorocznych pędach. Już w marcu gałązki forsycji obsypane są setkami maleńkich, charakterystycznych żółtych kwiatków. W maju pędy z przekwitłymi kwiatami skracamy o połowę.

Uwaga: cięcie  w okresie letnim spowoduje, że roślina nie zakwitnie wiosną lub kwitnienie to będzie bardzo słabe. Z kolei długo nieprzycinana forsycja ogołaca się od dołu i przybiera nieregularny pokrój.

Forsycja występuje w 8 gatunkach. W Polsce najpopularniejsze są forsycja pośrednia i forsycja zwisająca.

Forsycja najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, ale zacisznych i osłoniętych przed silnym wiatrem, z glebą wilgotną, lekką i żyzną. Krzew ma płytki system korzeniowy, dlatego wokół podstawy pędów warto ściółkować ziemię słomą lub korą, która zatrzyma wilgoć w ziemi. Ta roślina jest też bardzo odporna na mróz.

Rozsady z forsycji robimy przez sadzonki pędowe tzn. podczas przycinania dzielimy pędy na fragmenty ok. 10 cm. Dolną część zanurzamy w ukorzeniaczu. Sadzonki sadzimy w lekkiej i wilgotnej ziemi. Młoda forsycja powinna się ukorzenić przed końcem sezonu.

Krzewy możecie sadzić w dużych i małych ogrodach. Sprawdzą się jako żywopłoty. Można je formować lub pozostawić bez formowania.

 

Forsycja to kwiat wabiący motyle. Warto go mieć w ogrodzie.

 

Akcesoria do przycinania krzewów znajdziecie w naszym sklepie.

 

Zapraszamy!

 

#greenpeppers #twójsklepogrodniczy #sklepogrodniczy #ogród #pięknyogród #forsycja #forsycje #cięcieforsycji #maj #majwogrodzie #żółtykrzew #krzew #krzewy #wiosennekwitnienie #sekator