Tuje cieszą się bardzo dużą popularnością zarówno w ogrodach jak i na balkonach. Popularność zyskały dzięki temu, że są zielone, gęste przez cały rok. Można nadać im piękny, estetyczny kształt. Idealnie sprawdzają się między innymi jako żywopłot. Aby rośliny te były zdrowe i piękne przez cały rok, warto pamiętać o podstawowych zasadach pielęgnacyjnych, czyli regularne podlewanie, nawożenie i przycinanie.

Tuje przycinamy delikatnie, tylko tyle, aby nadać im ładny kształt lub usunąć uszkodzone gałązki. Pod tym względem iglaki te nie są wymagające. Jednak nie lubią one, kiedy dotyka je drzewko lub krzew innego gatunku, wtedy się buntują i zaczynają podsychać.
Młode tuje podlewamy obficie, ale nie bardzo często. Drzewka te najlepiej podlewać rano. Latem należy je podlewać średnio co osiem - dziesięć dni. Iglaki lubią spryskiwanie, które zwiększa wilgotność powietrza wokół roślin. Zadbajcie też o odpowiednie nawodnienie tuj jesienią, dzięki temu lepiej przezimują. Rośliny zimozielone najczęściej usychają zimą właśnie z powodu braku wody, rzadziej z przemarznięcia.

Nawożenie tuj najlepiej zacząć już teraz w marcu a zakończyć w lipcu. Wiosną zaczyna się wegetacja iglaków w ogrodzie, a co za tym idzie, potrzebują więcej składników pokarmowych i mikroelementów. Na rynku dostępne są gotowe preparaty w różnych postaciach. Polecamy między innymi Substral oraz AGRECOL.

Środki te poprawiają wzrost i wybarwienie roślin po zimie, a także utrzymują właściwe pH gleby. Iglaki nawozimy minimum trzy razy w sezonie. W ofercie dostępne są również nawozy o przedłużonym działaniu. Znakomitym nawozem pod iglaki jest kompost. To eko rowizązanie dostarcza glebie związków mineralnych i poprawia jej żyzność. Opcjonalnie można wykorzystać gotowy Biohumus, który stosujemy wg wskazówek producentów.