Borówka wysoka, potocznie zwana amerykańską od kilkudziesięciu lat gości w naszym kraju. Ten smaczny owoc idealnie się czuje w naszym klimacie, a Polska jest obecnie drugim producentem borówki w Europie!

Wbrew pozorom uprawa borówek nie jest zbyt skomplikowana. Krzew ten lubi słoneczne i zaciszne miejsca z lekko wilgotną, żyzną, próchniczą glebą o odczynie kwaśnym (pH 3,5-4,5). Wskazane jest minimum 6 godzin światła na dobę. Warto też zadbać o osłonięcie krzewów przed silnym wiatrem. Borówka ma dość płytki system korzeniowy i dlatego wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza w okresie letnim. Warto zaznaczyć, że krzewy są wyjątkowo odporne na mróz i znoszą temperaturę do 25 stopni poniżej zera. Niektóre odmiany są w stanie przetrwać nawet większe mrozy.

W sezonie poza podlewaniem pamiętamy o:

- nawożeniu – borówka lubi glebę kwaśną i dlatego należy ją regularnie nawozić specjalnym zakwaszającym nawozem. Gotowe produkty znajdziecie w naszym sklepie! Nawozy przeznaczone dla borówek znajdziecie tutaj 

- ściółkowaniu – gruba warstwa ściółki np. kory sosnowej, kompostu lub kwaśnego torfu, utrzyma wilgoć w glebie a także zapobiegnie rozwojowi chwastów,

- przycinaniu – cięcie wykonujemy wczesną wiosną, zanim ruszy wegetacja (początek marca), młodym krzewom przycinamy tylko końcówki pędów, a dopiero u 4-5 letnich roślin przycinamy całe gałązki.

Uwaga: Borówki owocują na pędach 2-3 letnich. Starsze pędy przycinamy. Pozbywamy się też pędów martwych, z objawami chorobowym

Borówkę można sadzić również w doniczkach. Najlepszy czas to jesień, jednak w odpowiednich warunkach można to robić przez cały sezon. Po posadzeniu młodych krzewów zalecamy zabezpieczyć system korzeniowy przed przemarzaniem. Młode rośliny są zdecydowanie wrażliwsze na niskie temperatury. Można wykorzystać korę sosnową lub kompost, usypując kopczyk przy podstawie.

Ciekawym rozwiązaniem jest hodowla kilku odmian borówki jednocześnie. Ważne, aby kwitły w tym samym czasie. To zapewni lepsze zapylanie (krzyżowe), większe plony i wydłużenie okresu zbiorów owoców.

Borówka kwitnie wiosną, na przełomie maja i czerwca. Jest to roślina zapylana przez owady, głównie pszczoły. Uprawiając borówkę przyczyniamy się do ochrony pszczół!

 

Wielkość owoców zależy głównie od odmiany krzewu. Owoce dojrzewają stopniowo, a zbiory są w rozłożone na okresy co 5-7 dni. Ważne, aby zbierać tylko dojrzałe jagody! Najlepiej odczekać około 5 dni od wybarwienia na niebiesko.

 

W Polsce możemy uprawiać odmiany wczesne, czyli dojrzewające od połowy lipca, średnio wczesne, które dojrzewają w sierpniu i późne, które dają dojrzałe owoce do końca września.

 

Borówka jest bardzo smacznym owocem, cenionym również za wartości odżywcze korzystne dla zdrowia. Owoce są bogate w kwasy i sole mineralne, witaminy: A, C i E, antyoksydanty, błonnik i wiele innych cennych substancji prozdrowotnych. Borówki wzmacniają odporność, zmniejszają ryzyko raka, opóźniają procesy starzenia, poprawia pamięć i refleks, a także reguluje poziom złego cholesterolu.

 

To owoce na miarę naszych czasów - superfoods!

 

#greenpeppers #twójsklepogrodniczy #sklepogrodniczy #ogród #pięknyogród #nawóz #nawozy #nawózdoborówek #borówka #borówki #borówkawysoka #borówkaamerykańska #jakdbaćoborówkę #zdroweuprawy #zdrowyogród